How the Top 10 Florida high school teams fared

 

Class 8A

  1. Apopka (5-0) beat Orlando University 44-0.
  2. Christopher Columbus Catholic (5-0) beat Belen Jesuit 21-7.
  3. Kissimmee Osceola (4-1) lost to Heritage 34-14.
  4. Vero Beach (4-0) beat Palm Beach Lakes 44-28.
  5. Atlantic Community (4-0) beat Park Vista Community 37-20.
  6. Charles Flanagan (3-1) beat Western 42-0.
  7. Fort Pierce Central (4-0) beat Wellington 41-24.
  8. Mandarin (5-0) beat Creekside 47-29.
  9. West Orange (4-1) beat Jones 42-26.
  10. South Dade (4-0) beat Miami Northwestern 28-13.

Class 7A

  1. St. Thomas Aquinas (5-0) beat Hallandale 36-28.
  2. Dwyer (4-0) beat Palm Beach Gardens 32-6.
  3. Venice (5-0) beat Coral Reef Senior 37-7.
  4. Braden River (5-0) beat Leesburg 48-14.
  5. Lakeland (3-1) vs. Haines City, cancelled.
  6. Columbia (4-1) lost to Escambia 44-41.
  7. Plant (3-2) lost to Armwood 21-3.
  8. Oakleaf (4-1) beat Clay 48-20.
  9. Sickles (5-0) beat Gaither 36-0.
  10. Buchholz (4-1) beat Ocala Vanguard 33-32.

Class 6A

  1. Mainland (5-0) beat Dr. Phillips 28-7.
  2. Armwood (4-0) beat Plant 21-3.
  3. Miami Central (4-1) beat Miami Washington 35-28.
  4. St. Augustine (5-0) beat Bartram Trail 24-17, OT.
  5. Naples (3-1) beat Immokalee 63-7.
  6. Tate (3-1) lost to Niceville 35-32.
  7. Navarre (5-0) beat Ft. Walton Beach 55-14.
  8. Escambia (4-1) beat Columbia 44-41.
  9. Charlotte (5-0) beat Fort Myers 42-0.
  10. Niceville (4-1) beat Tate 35-32.

Class 5A

  1. Hallandale (3-1) lost to St. Thomas Aquinas 36-28.
  2. Plantation American Heritage (4-1) beat Miami Norland, 36-21.
  3. Bishop Moore (4-0) idle.
  4. North Marion (5-0) beat Gainesville 37-28.
  5. Wakulla (4-1) beat East Gadsden 48-6.
  6. Jesuit (5-0) beat Pasco 17-0.
  7. Suwannee (2-1) vs. Lake Wales, cancelled.
  8. Rickards (4-1) beat Lincoln 26-19.
  9. Ponte Vedra (4-1) lost to Menendez 25-20.
  10. Bay (4-0) beat Pensacola Washington 15-13.

Class 4A

  1. Bolles School (5-0) beat Deerfield Beach 35-15.
  2. Raines (5-0) beat Wolfson 45-0.
  3. Cocoa (4-1) beat Viera 49-42.
  4. South Sumter (5-0) beat Ocala Trinity Catholic 58-20.
  5. Miami Washington (2-3) lost to Miami Central, 35-28.

Class 3A

  1. Trinity Christian-Jacksonville (4-0) idle.
  2. Lakeland Christian (5-0) beat Frostproof 21-0.
  3. Clearwater Central Catholic (5-0) beat Tampa Catholic 49-28.
  4. Delray American Heritage (3-1) beat Key West 48-20.
  5. Tampa Catholic (3-1) lost to Clearwater Central Catholic 49-28.

Class 2A

  1. University Christian (3-1) beat Fort White 35-13.
  2. Northside Christian (5-0) beat Bradenton Christian 65-15.
  3. Dade Christian (3-0) idle.
  4. Moore Haven (4-1)lost to Community School of Naples 33-14.
  5. North Florida Christian (4-2) beat Providence 24-14.

Class 1A

  1. Fort Meade (5-0) beat Bartow 34-10.
  2. Trenton (4-0) beat Dixie County 54-10.
  3. Pahokee (4-0) beat Clewiston 19-14.
  4. Union County (5-0) beat Melbourne Central Catholic 18-7.
  5. Port St. Joe (3-1) beat Rutherford 41-0.

 

Share and Like


Social Connections

Navarre Press

You must be logged in to post a comment Login